حساباتو تیک کن

خیابان ولیعصر - روبروی پارک ملت - برج سایه - طبقه هفتم - واحد یک

Search
Close this search box.

قانون کار؛ دانلود کامل قانون کار و هر آنچه که باید بدانید

اگر شما یک کارگر یا کارجو و یا کارفرما هستید باید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قانون کار و حق و حقوقی که دو طرف کار (کارگر و کارفرما) نسبت به یکدیگر دارند اطلاعات مناسبی داشته باشید. بسیاری از مشکلاتی که افراد در سرکار خود با آن‌ها مواجه می‌شوند به دلیل عدم آشنایی کامل با قوانین کار است. در انتهای این مطلب ما دانلود PDF قانون کار را برای شما قرار داده‌ایم که مطالعه کنید.

تاریخچه قانون کار در ایران

اولین بار در ایران در زمان مشروطه قانون کار ایجاد شد. جایی که والی یا فرماندار بخش کرمان و سیستان در سال ۱۳۰۲ قانونی در خصوص حقوق کارگران کارگاه قالی‌بافی اعلام شد. پس از انقلاب در سال ۱۳۶۸ توسط مجلس شورای اسلامی قانون کار تهیه و تنظیم شد. اما اختلافاتی بین مجلس و شورای نگهبان در جهت تصویب قانون کار رخ داد. در نهایت در سال ۱۳۶۹ قانون کار با دخالت مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب نهایی رسید.

جزییات قانون کار

قانون کار تصویب شده در سال ۱۳۶۹ دارای 203 ماده و 21 تبصره می‌باشد که هرکارفرما یا کارگری باید حداقل یکبار آن را مطالعه کرده باشد و از حق و حقوق خوب و طرف دیگر اطلاعات کافی داشته باشد. مخصوصا اگر شما قصد راه‌اندازی کسب و کار یا کارگاه تولیدی دارید باید به دقت با این قوانین آشنایی داشته باشید.

در فصل اول قانون کار با تعاریف و اصول کلی آشنا می‌شوید.

در فصل دوم در خصوص قرارداد کار، قوانین و اصول و شرایط انعقاد و فسخ آن اطلاعاتی کسب می‌کنید.

فصل سوم قانون کار در خصوص شرایط کار است. اگر می‌خواهید اطلاعاتی در خصوص شرایط حق السعی، مدت کار و تعطیلات و… بدانید باید این فصل را مطالعه کنید. همچنین شرایط کار زنان و نوجوانان نیز از موضوعات مهم این فصل است. 

فصل چهار در خصوص قوانین حفاظت فنی و بهداشت کار است. 

فصل پنجم نیز آموزش و اشتغال توضیحاتی آورده شده است. اگر قصد استخدام کارآمور را دارید حتما این فصل را با دقت مطالعه کنید. 

عناوین دیگر فصل‌های قانون کار و همچنین جزییات این قوانین را می‌توانید با کلیک بر روی دکمه زیر و دانلود کامل قانون کار بدست آوردید.