حساباتو تیک کن

خیابان ولیعصر - روبروی پارک ملت - برج سایه - طبقه هفتم - واحد یک

Search
Close this search box.

ارسال صورت معاملات فصلی

ارسال صورت معاملات فصلی یا گزارش خرید و فروش فصلی از طریق سامانه‌ای که به طور خاص برای این کار طراحی شده است، یکی از اقدامات اصلی سازمان امور مالیاتی کشور، برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی است. دولت در تلاش است تا با استفاده از سامانه ارسال معاملات فصلی، روند و فرایند رسیدگی به حساب‌های مالیاتی افراد مودی را تا حدی زیادی سرعت بخشیده و ایجاد هرگونه خطا جلوگیری کند.

گزارش خرید و فروش فصلی را چطور باید ارسال کرد؟ (نحوه صورت معاملات فصلی)

در حال حاضر برای ارسال معاملات فصلی، تنها باید از سامانه معاملات فصلی به آدرس tax.gov.ir استفاده کرد. درواقع ارسال این گزارش تنها به صورت الکترونیکی امکان‌پذیر است و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ یک از دفاتر پیشخوان دولت نیست.

اگر برای ارسال گزارش خرید و فروش فصلی از طریق سامانه معاملات فصلی سوالی دارید، می‌توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۹۴۲۱۰ با ما در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید از خدمات حسابداری شرکت اکانتیک استفاده کرده و صورت معاملات فصلی خود را توسط ما ارسال نمایید. حسین خرم، با بیش از ۱۰ سال تجربه موفق در زمینه حسابداری شرکت‌ها، رستوران‌ها و پزشکان، همواره برای خدمت رسانی به شما عزیزان حاضر است.

جهت ارسال معاملات فصلی توسط اکانتیک، فرم زیر را تکمیل کنید.

Max. file size: 32 MB.

سامانه معاملات فصلی چیست؟

سامانه ارسال گزارش خرید و فروش فصلی به آدرس tax.gov.ir ، یکی از سایت‌های زیرمجموعه عملیات الکترونیک مالیاتی کشور است که برای دریافت صورت معاملات فصلی افراد مودی مالیات، مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع مودیان مالیاتی باید از طریق این سامانه، صورت خرید و فروش و معاملاتی که طی یک فصل انجام داده‌اند را در پایان فصل، در این سامانه ثبت کنند. این سامانه مدت زمان زیادی نیست که به یکی از سایت‌های زیرمجموعه مالیاتی کشور اضافه شده است و تنها برای دریافت صورت معاملات فصلی از مودیان مالیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایت ارسال معاملات فصلی چه کاربردی دارد؟

تسریع و تسهیل در روند دریافت و ارزیابی صورت معاملات فصلی را شاید بتوان مهم‌ترین دلیل ایجاد سامانه معاملات فصلی در نظر گرفت.

چه افرادی موظف به ارسال صورت معاملات فصلی هستند؟

برای بررسی این موضوع، باید به ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم مراجعه کرد. بر اساس این قانون، سه گروه از افراد به شرح زیر، موظف به ارسال گزارش خرید و فروش فصلی از طریق سامانه معاملات فصلی هستند:

 1. اشخاص حقوقی (شرکت‌ها)
 2. اشخاص حقیقی (مشاغل) و صاحبان مشاغل گروه اول موضوع ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون
 3. صاحبان مشاغل مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده

مهلت ارسال صورت معاملات فصلی چیست؟

بر اساس قانون، آن دسته از مودیان مالیاتی که موظف به ارسال گزارش خرید و فروش فصلی خود هستند، 45 روز بعد از پایان هر فصل باید گزارش خود را در سامانه معاملات فصلی قرار دهند. به عنوان مثال، مهلت ارسال صورت معاملات فصلی بهاری 1401، تا 15 مرداد 1401 خواهد بود.

مهلت ارسال معاملات فصلی بهار 1401

45 روز بعد از پایان فصل بهار، یعنی 15 مرداد 1401

مهلت ارسال معاملات فصلی تابستان 1401

45 روز بعد از پایان فصل تابستان، یعنی 15 آبان 1401

مهلت ارسال معاملات فصلی پاییز 1401

45 روز بعد از پایان فصل پاییز، یعنی 15 بهمن 1401

مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1401

45 روز بعد از پایان فصل زمستان، یعنی 15 اردیبهشت 1402

جریمه عدم ارسال گزارش فصلی چیست؟

بر اساس آنچه که در سایت رسمی سازمان امور مالیاتی گفته شده است، جریمه عدم ارسال صورت معاملات فصلی عبارت است از:

 • در صورت عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول جریمه‌ای معادل ده درصد (۱۰%) مبلغ مورد معامله‌ای که بدون رعایت ضوابط فوق انجام شده است خواهند بود.
 • عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور طبق دستورالعمل صادره مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد (۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است خواهد بود.
 • استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بر درآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت تضامنی خواهند داشت.
 • در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری و فروشنده نسبت به اجرای تکلیف قانونی خود مبنی بر تکمیل فرم امتناع و ارسال آن به اداره امور مالیاتی خود اقدام نماید خریدار با توجه به مسئولیت تضامنی مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰% مبلغ مورد معامله خواهد بود.
 • عدم ارائه صورت‌حساب‌های مربوط به خریدهای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای “الف” و”ب” ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم در سال عملکرد و سال بعد از آن که مورد درخواست مأموران مالیاتی قرار گیرد مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰% مبلغ صورت‌حساب‌های ارائه نشده خواهد بود.
 • هرگونه جعل، تقلب، معاملات غیرواقعی، سوء استفاده و تبانی اشخاص موضوع دستورالعمل ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم در ارتباط با صدور صورتحساب و شماره اقتصادی خلاف مقررات بوده و ضمن مسئولیت تضامنی، مطابق با قانون مبارزه با پولشویی، قانون ارتقاء سلامت نظام اداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر قوانین و مقررات مربوطه اقدام خواهد گردید.
 • هرگاه سازمان امور مالیاتی کاربرد وسایل و روش‌ها و صورت حساب‌ها و فرم‌هایی را جهت نگاهداری حساب برای هر گروه از مودیان ضروری تشخیص دهد مودیان مکلف به رعایت آنها هستند، عدم رعایت موارد مذکور در مورد مودیانی که مکلف به نگاهداری دفاتر قانونی هستند موجب بی اعتباری دفاتر مربوط خواهد بود و در مورد سایر مودیان موجب تعلق جریمه‌ای معادل بیست درصد (۲۰%) مالیات منبع مربوط است.
 • چنانچه ادارات امور مالیاتی ذی‌ربط موقع رسیدگی، به موارد تخلفی مانند جعل، تقلب، معاملات غیر واقعی و تبانی و سوء استفاده راجع به صورتحساب و شماره اقتصادی برخورد نمایند، موظف‌اند از طریق اداره کل ذی‌ربط به دادستانی انتظامی مالیاتی گزارش نمایند تا عندالاقتضاء متخلفین تحت پیگرد قضایی قرار گیرند. اقدام به تعقیب قضایی، مانع مطالبه و وصول جرایم مالیاتی موضوع ماده ۱۶۹ مکرر نخواهد بود.
 • اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده (۹۵) قانون مالیات‌های مستقیم مکلف به نگهداری صورت حساب‌های مربوط به خریدهای خود در سال عملکرد و سال بعد از آن هستند و در صورت درخواست ماموران مالیاتی باید به آنان ارائه دهند. در غیر این صورت مشمول جریمه‌ای معادل (۱۰%) صورت حساب‌های ارائه نشده خواهند بود
 • جرایم ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم غیر قابل بخشش است و از طریق مقررات اجرایی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم قابل وصول خواهد بود.

سوالات متداول

 • سامانه ارسال صورت معاملات فصلی چیست؟

در حال حاضر برای ارسال معاملات فصلی، تنها باید از سامانه معاملات فصلی به آدرس tax.gov.ir استفاده کرد. درواقع ارسال این گزارش تنها به صورت الکترونیکی امکان‌پذیر است و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ یک از دفاتر پیشخوان دولت نیست.

 • مهلت ارسال گزارش خرید و فروش فصلی چقدر است؟

 بر اساس ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم، مهلت ارسال صورت معاملات فصلی، 45 روز تا پایان هر فصل است.