حساباتو تیک کن

خیابان ولیعصر - روبروی پارک ملت - برج سایه - طبقه هفتم - واحد یک

Search
Close this search box.

قانون تجارت

از زمان‌های بسیار گذشته، معامله و تجارت یک امر رواج در جوامع مختلف وجود داشته است. به عبارتی می‌توان گفت زندگی مردم از قدیم با تجارت گره خورده و همچنان نیز بر این روند ادامه دارد. 

امروزه با رواج کسب و کارهای مختلف اهمیت تجارت در تمامی کشورها به روشنی مشخص شده است. و همه حاکمان ملل مختلف می‌دانند برای اینکه سرزمین خود را از هرج و مرج رهایی بخشند نیاز است تا بر معامله ها نظارت داشته باشند. 

کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و قانون تجارت با هدف نظم بخشی بر رفتار معاملاتی کسب و کارها و به عنوان قانون مادر بر مبادلات تجاری در داخل کشور تهیه و تنظیم شد. قانون تجارت ایران مهم‌ترین و کلیدی‌ترین قانون مربوط به امور تجاری و بازرگانی در سطج کشور است که اساس قانون تجارت ایران نامیده می‌شود. 

تاریخچه قانون تجارت ایران

پیش از اینکه قانون تجارت در ایران تصویب شود، قواعد شرعی و قانون مدنی بر روابط تجاری نظارت داشت و اگر بین تجار مشکلی پیش می‌آمد نزد حاکم شرع می‌رفتند و به حل اختلاف خود رسیدگی می‌کردند. 

قانون تجارت ایران در سال ۱۳۰۳ برای اولین بار تصویب شد. این قانون شامل ۳۷۸ ماده بود. البته این قانون در سال ۱۳۱۱ فسخ شد و قوانین جدیدی جایگزین آن شد. بنابر ضرورت وجود قانون مدونی برای امور تجاری، یکبار دیگر در سال ۱۳۴۷ قانون تجارت ایران که شامل ۳۰۰ ماده بود تصویب شد.

قانون تجارت چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم تجار برای رعایت قواعد و مقررات تجارت نیاز دارند تا از یک قانون واحد تبعیت کنند و همین امر باعث بوجود آمدن قانون تجارت گشت. حقوق تجارت شامل قوانینی می‌شود که روابط بازرگان‌ها و تجارت را مشخص می‌کند. 

دانلود قانون تجارت ایران

شما می‌توانید قانون تجارت ایران را به صورت PDF از طریق لینک زیر دانلود کنید.