حساباتو تیک کن

خیابان ولیعصر - روبروی پارک ملت - برج سایه - طبقه هفتم - واحد یک

Search
Close this search box.

انواع مالیات در ایران

انواع مالیات در ایران

امروزه میلیون‌ها نفر در ایران هستند که با موضوع مالیات آشنایی کاملی دارند. مالیات یکی از مباحث مهم و با اهمیت بین مردم و دولت است. مردم برای تامین هزینه‌های عمومی مبلغی را به عنوان مالیات به دولت پرداخت می‌کنند. درصد مالیات را دولت تعیین می‌کند و مالیات را معمولا بر اساس درآمد هر شخص مشخص می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع مالیات در ایران، بیشتر آشنا کنیم. برای این که بتوانید اطلاعات کاملی راجع به انواع مالیات در ایران داشته باشید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشیدتا مطالبی درباره مشاوره مالیاتی، در اختیار شما قرار دهیم:

انواع مالیات در ایران

انواع مالیات در ایران کدام است؟

بر اساس قانون مالیاتی ایران، مالیات به دو نوع کلی تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

 1. مالیات مستقیم

مالیات مستقیم، به درآمد و دارایی‌های افراد تعلق می‌گیرد. تمامی افرادی که در ایران ساکن هستند، باید این مالیات را پرداخت کنند. حتی افرادی که در ایران اموال یا درآمدی دارند اما ساکن ایران نیستند هم موظف به پرداخت مالیات هستند.

 • مالیات غیر مستقیم

مالیات غیر مستقیم، به مبلغی گفته می‌شود که کاملاً به صورت غیر مستقیم از افراد دریافت می‌شود. همان طور که تا به حال مشاهده کرده‌اید یک مبلغی بر روی کالاهای مصرفی وضع می‌شود که خریدار با خرید هر کالا و یا محصول، آن مبلغ را به عنوان مالیات به دولت می‌پردازد؛ به این نوع پرداخت مالیات، مالیات غیر مستقیم می‌گویند.

انواع مالیات مستقیم کدام است؟

انواع مالیات مستقیم کدام است؟

همان طور که گفتیم مالیات مستقیم به دارایی‌ها و درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می‌گیرد. مالیات مستقیم به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود. در این بخش آن‌ها را به طور اختصاصی بررسی می‌کنیم.

 1. مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد همان طور که از نامش مشخص است به میزان درآمد اشخاص و شرکت‌ها بستگی دارد. افرادی که چند منبع درآمد دارند، موظف هستند به ازای هر کدام از آن درآمدها به دولت مالیات بپردازند. برای این که بتوانید مالیات اشخاص و شرکت‌ها را برآورد کنید و مشخص نمایید که هر کدام از آن‌ها چه قدر باید مالیات بدهند، باید میزان سود و زیان حاصل از کار آن‌ها را در اظهارنامه مالیاتی به طور دقیق وارد نمایید. بعد از وارد کردن درآمد‌ها باید آن را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهید.

در یک رستوران، با بررسی تراکنش‌های حسابداری رستوران می‌توان مالیات آن را تخمین زد؛ زیرا کلیه تراکنش‌ها و درآمد کل رستوران در این بخش ثبت می‌شود. لازم است بدانید که مالیات بر درآمد به هفت دسته تقسیم می‌شود. همه این مواردی که در قسمت زیر نام برده می‌شوند شامل مالیات بر درآمد هستند.

مالیات بر درآمد املاک

هنگامی که ملک خود را اجاره می‌دهید، نسبت به دریافت اجاره بها باید مالیات آن را نیز پرداخت کنید. این مالیات فقط برای اجاره بها نیست، بلکه برای نقل و انتقال ملک نیز شما مشمول مالیات می‌شوید.

مالیات بر درآمد کشاورزی

درآمد کشاورزی نیز مشمول مالیات است. اما در حال حاضر در ایران برای درآمد کشاورزی هیچ گونه مالیاتی در نظر گرفته نشده است. علاوه بر کشاورزی، دامداری، پرورش ماهی و پرورش زنبور نیز در ایران مشمول مالیات نیستند.

مالیات بر درآمد حقوق

مالیات بر درآمد حقوق از مواردی است که دارای پیچیدگی‌های بسیاری می‌باشد. پرداخت مالیات بر درآمد حقوق به عهده کارفرما است و این مبلغ مالیات را از حقوق کارکنان کسر می‌کنند.

مالیات بر درآمد مشاغل

مالیات بر درآمد مشاغل به درآمدی تعلق می‌گیرد که شخص حقیقی که وجود دارد با اشتغال خود این مالیات را می‌پردازد. به طور مثال مانند مشاغل تجاری که بعد از فروش کالا‌های که دارند مالیات آن را باید بپردازند. اگر قصد دارید مالیات درآامد خود را تخمین بزنید، می‌توانید به یک مشاور مالی مراجعه کنید.

مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی

هرگونه فعالیت‌هایی که توسط شرکت‌های تجاری صورت گیرد، مطابق قانون شامل مالیات می‌شود. معمولاً این نوع مالیات را نسبت به جمع درآمد‌های موسسات و یا شرکت‌های حقوقی محاسبه می‌کنند.

مالیات بر درآمد اتفاقی

مالیات بر درآمد اتفاقی مالیاتی است که بر درآمد‌هایی مانند برنده شدن جایزه و یا اموال بخشیده شده توسط یک شخص دیگر است. این درآمد درست است که توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی به‌دست نمی‌آید ولی طبق قانون در ایران این درآمد‌ها هم مشمول مالیات هستند.

مالیات بر جمع درآمد ناشی از منابع مختلف درآمدی

اگر دارای چند منابع درآمدی مختلف باشید، نسبت به درآمد شما در طول سال مالیات محاسبه شده و باید آن را پرداخت کنید.

انواع مالیات در ایران
 • مالیات بر دارایی

دومین دسته از انواع مالیات مستقیم مالیات بر دارایی است که این نوع مالیات به مجموعه دارایی‌های شما تعلق می‌گیرد که شامل موارد زیر است.

مالیات بر ارث

اگر اموال و دارایی از طریق ارث به فردی برسد تمام اموال شامل خانه، مغازه، زمین، خودرو، اموال منقول و غیرمنقول چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور مشمول پرداخت مالیات هستند.

مالیات بر حق تمبر

یکی از انواع مالیات‌های مستقیم مالیات تمبر است. این مالیات همان مبلغ تمبرهای الصاق یا باطل شده بر اسناد و مدارک است که باید آن را پرداخت کنید.

انواع مالیات غیر مستقیم کدام است؟

همان طور که گفته شد مالیات غیر مستقیم به طور مشخصی از افراد دریافت نمی‌شود و این نوع مالیات به کالا‌ها و خدمات تعلق می‌گیرد. انواع مالیات غیر مستقیم شامل موارد زیر است.

مالیات حقوق و عوارض گمرکی

یکی از انواع مالیات غیر مستقیم مالیات حقوق و عوارض گمرکی است که با تعرفه‌های گمرکی شناخته می‌شود. مالیات حقوق و عوارض گمرکی را بر اساس ارزش و قیمت آن کالا و ویژگی‌های فیزیکی که دارد مانند حجم و وزن تعیین می‌کنند. اشخاصی که مشمول این مالیات می‌شوند، باید آن را پرداخت کنند. در بعضی از مواقع دولت برخی از کالاهای وارداتی را مشمول مالیات اعلام نمی‌کند. مالیات حقوق و عوارض گمرکی به شکل‌های زیر از افراد دریافت می‌شود:

 • مالیات بر حقوق گمرکی
 • مالیات سود بازرگانی
 • مالیات واردات اتومبیل
 • مالیات حق ثبت سفارش کالا
 • مالیات حق ثبت

مالیات غیر مستقیم بر مصرف

دولت معمولا برای خرید برخی از کالاها مالیات تعیین می‌کند و اشخاصی که این کالاها را به طور زیاد خریداری کنند، باید مبلغ مالیات بیشتری هم پرداخت نمایند. برخی از کالا‌ها مانند بنزین و سیگار معمولاً مالیات غیر مستقیم دارند. از نظر مشاوره مالیاتی، موارد زیر کالا‌ها و خدماتی هستند که به آن‌ها مالیات بر مصرف تعلق می‌گیرد:

 • مالیات خرید و فروش الکل طبی و صنعتی
 • مالیات خرید و فروش سیگار
 • مالیات خرید و فروش اتومبیل
 • مالیات خرید و فروش خاویار
 • مالیات خرید و فروش نوارهای ضبط صوت و تصویر

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده معمولا طی چند مرحله به‌دست می‌آید. یعنی به طوری که در هر مرحله از تولید، توزیع و واردات، مبلغ مالیات را از هر فعال اقتصادی به فعال اقتصادی دیگر منتقل می‌کنند؛ اما در نهایت این مالیات را باید مصرف کننده پرداخت کند.

انواع مالیات مستقیم و غیر مستقیم

نتیجه گیری و جمع بندی

مالیات یک هزینه اجتماعی است که تمام افراد جامعه موظف به پرداخت آن هستند. دسته‌بندی مالیات طبق دستورات دولت و به دست سازمان امور مالیاتی انجام می‌شود. اگر این مالیات‌ها را به موقع پرداخت نکنید، توسط دولت مشمول جریمه مالیاتی خواهید شد. مالیات در تمامی کشور‌ها وجود دارد ولی در ایران مالیات از کشاورزی و دامداری گرفته نمی‌شود. در صورت هر گونه پرسش در این زمینه، می‌توانید از مشاوره مالی کارشناسان ما برخوردار شوید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *