حساباتو تیک کن

خیابان ولیعصر - روبروی پارک ملت - برج سایه - طبقه هفتم - واحد یک

Search
Close this search box.

همه چیز درباره تبصره ماده 100 سال 1403

تبصره ماده 100 سال 1403 _ تصویر شاخص

تبصره ماده 100 سال 1403 یکی از مواردی است که از سوی اداره امور مالیاتی اجرایی شده است که بدین صورت، قصد دارد تا افراد بسیار زیادی را به پرداخت مالیات تشویق کند. این تبصره، افرادی که قصد پرداخت مالیات دارند را از انجام بسیاری از مراحل سخت ثبت اظهارنامه معاف می‌کند. بدین شکل تنها نیاز است تا این افراد مالیات را بدون انجام هیچ کاری پرداخت کنند. در صورتی که می‌خواهید در رابطه با تبصره ماده 100 سال 1403 و موارد مرتبط با آن اطلاعات کاملی به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

تبصره ماده 100 سال 1403 چیست؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، تبصره ماده 100 سال 1403 به عنوان یک مشوق برای کسانی که مشمول پرداخت مالیات هستند به حساب می‌آید. در صورتی که صاحبان مشاغل و کسب و کارها شرایطی که از سوی اداره امور مالیاتی تعیین شده است را دارا باشند، می‌توانند به راحتی از این تبصره استفاده کنند. این تبصره به مشمولین پرداخت مالیات این امکان را می‌دهد که بدون ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی، تنها اقدام به پرداخت مالیات کنند و نیاز به انجام هیچ‌گونه کار اضافه‌ای نخواهد بود. البته باید این نکته را بگوییم که شرایط معین شده چندان سخت نمی‌باشد و معمولاً بیشتر افراد می‌توانند از این تبصره استفاده نمایند.

تبصره ماده 100 سال 1403 _ 2

چه کسانی شرایط استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 را دارند؟

به طور کلی از سوی سازمان امور مالیاتی چهار شرط برای استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 مشخص شده است که در ادامه، آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. یکی از مهم‌ترین شرایطی که از سوی سازمان امور مالیاتی معین شده است و هر شخص باید آن را دارا باشد، این است که اصلا نباید بدهی مالیاتی داشته باشد. هر شخص حتی اگر یک بار و به میزان کمی بدهی مالیاتی داشته باشد، تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند حداقل تا چند سال از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کند.

از دیگر مواردی که سازمان امور مالیاتی مشخص کرده است، این است که شخص صاحب کسب و کار نباید در برخی از زمینه‌ها فعالیت داشته باشد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به داشتن املاک اجاره‌ای، خدمات تولیدی، استخراج‌کنندگان معادن، شرکت‌های خدمات بازرگانی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. اگر شخص برای مدت کوتاهی در این زمینه‌ها مشغول به فعالیت بوده باشد، شرایط استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 را نخواهد داشت. بدین صورت مجبور است که اظهارنامه مالیاتی را به ثبت برساند و برای اداره مالیات ارسال کند.

 

شرایط دیگر استفاده از تبصره ماده 100

شرط دیگری که از سوی سازمان امور مالیاتی مشخص شده است و اهمیت بسیار زیادی دارد، این است که فرد مورد نظر باید در کسب و کار خود حداکثر ۱۰۰ برابر سقف معاف مالیاتی یعنی ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان فروش داشته باشد تا بتواند از این تبصره استفاده کند. البته باید این نکته را بگوییم که افرادی که فروش کسب و کارشان از این مبلغ بالاتر باشد، متأسفانه مجبور به انجام مراحل مربوط به ثبت اظهارنامه مالیاتی هستند.

نکته دیگری که وجود دارد، این است که فردی که قصد دارد از تبصره ماده 100 سال 1403 استفاده کند، حتماً باید تا پایان خرداد ماه همان سال درخواستی را مبنی بر استفاده از این تبصره یا به صورت کتبی و یا به صورت الکترونیکی در سامانه امور مالیاتی به ثبت برساند و پس از اینکه توسط این اداره تأیید شد، می‌تواند اقدام به پرداخت مالیات خود کند.

در اینجا باید این نکته را بگوییم که بهتر است درخواست خود را به صورت الکترونیکی و با استفاده از سامانه اداره امور مالیاتی، به ثبت برسانید. چرا که ممکن است درخواست کتبی شما در اداره امور مالیات نادیده گرفته شود و شما مجبور به انجام مراحل ارسال اظهارنامه مالیاتی شوید.

آیا استفاده از تبصره ماده 100 محدودیت‌هایی دارد؟

باید این نکته را بگوییم که از سوی سازمان امور مالیاتی، یک سری محدودیت‌ها برای تبصره ماده 100 سال 1403 در نظر گرفته شده است. بدین صورت ممکن است فرد یا افرادی نتوانند این تبصره را مورد استفاده قرار دهند. یکی از این محدودیت‌ها این است که اگر فرد از بخشودگی یا معافیت و یا تخفیف‌های مالیاتی بهره ببرد، مجبور است که تمامی مراحل ثبت اظهارنامه مالیاتی را به انجام دهد و نمی‌تواند از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کند.

همچنین، اگر شخصی سوء سابقه داشته باشد و یا از نظر مالیاتی پرونده‌ای در دادگاه داشته باشد، تحت هیچ شرایطی امکان استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ را نخواهد داشت. نکته دیگری که باید بگوییم این است که اگر شما برای معافیت یا تخفیف مالیاتی درخواستی را به سازمان امور مالیات ارسال کرده‌اید و پرونده شما در این سازمان باز است، نمی‌توانید از این تبصره استفاده کنید و مجبور به ثبت اظهارنامه مالیاتی هستید.

تبصره ماده 100 سال 1403 _ 3

مراحل ثبت درخواست برای استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403

برای اینکه شما بتوانید از تبصره ماده 100 سال 1403 استفاده کنید، باید درخواست خود را در سازمان امور مالیاتی کشور به ثبت برسانید. برای این کار، شما دو راه پیش روی خود دارید که یکی از آن‌ها ارسال درخواست کتبی خود به اداره مالیات در شهر شما می‌باشد. راه دیگر ورود به وب‌سایت سازمان امور مالیاتی است. شما با ورود به وب‌سایت، می‌توانید اطلاعات خود را وارد کنید و سپس درخواست خود مبنی بر استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ را به ثبت برسانید.

پس از اینکه این درخواست را ثبت کردید، تمامی اطلاعات شما توسط سازمان امور مالیاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس اگر هیچ‌گونه مشکلی اعم از بدهی مالیاتی، بخشودگی و یا تخفیف مالیاتی نداشتید، درخواست شما تأیید می‌شود و تأییدیه تبصره ماده ۱۰۰، برای شما ارسال خواهد شد.

پس از آن، در قالب پیامک یا یک نامه مبلغ مالیات برای شما ارسال می‌شود و شما می‌توانید نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که پس از دریافت ابلاغیه، حتماً در کمترین زمان ممکن مالیات را پرداخت کنید. بدین صورت می‌توانید در سال‌های آینده نیز از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده نمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *