حساباتو تیک کن

خیابان ولیعصر - روبروی پارک ملت - برج سایه - طبقه هفتم - واحد یک

Search
Close this search box.

تبصره ماده 100 سال 1403 در مورد رستوران ها

تبصره ماده 100 سال 1403 در مورد رستوران ها - شاخص

تبصره ماده 100 سال 1403 موضوعی است که صاحبان تمام مشاغل از جمله رستوران‌دارها را مورد توجه خود قرار داده است. در اینجا باید بگوییم که این تبصره به عنوان یک تشویق کننده برای صاحبان کسب و کارها از جمله رستوران‌دارها به حساب می‌آید. به گونه‌ای که صاحبان مشاغل نام برده شده با استفاده از این تبصره، می توانند از ثبت نام اظهارنامه مالیاتی برای مدت زمانی معین معاف شوند. در صورتی که می‌خواهید در مورد تبصره ماده 100 سال 1403 برای رستوران ها اطلاعات کاملی به دست آورید، پیشنهاد می کنیم که حتماً ادامه این مقاله را مطالعه کنید، چرا که اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

توضیح مالیات مشاغل موجود در حوزه غذا و خوراک

بهتر است پیش از اینکه به توضیح تبصره ماده 100 سال 1403 برای رستوران دارها بپردازیم، کمی در رابطه با مالیات رستوران ‌ها به شما عزیزان توضیحاتی را بدهیم. در حالت کلی منظور از مالیات رستوران ‌ها این می ‌باشد که تمامی مشاغلی که مرتبط با این شغل هستند از جمله چلوکبابی‌ها، آشپزخانه‌ها، سفره خانه‌های سنتی و موارد این چنینی نیز به عنوان رستوران و مشاغل غذاخوری حساب می‌شوند و شامل این نوع مالیات خواهند شد.

مالیات رستوران‌ها به عنوان مالیات بر ارزش افزوده نیز شناخته می‌شود و از نوع ۹ درصدی می‌باشد. نحوه محاسبه این مالیات بدین صورت است که شما ابتدا هزینه کل فاکتور یک مشتری را در نظر گرفته و سپس آن را ضربدر ۹ درصد یا ۹ صدم کرده و پس از آن مبلغ به دست آمده را به اضافه هزینه کل فاکتور می‌کنید. بدین صورت مالیات بر ارزش افزوده به دست می‌آید. البته باید این نکته را بگوییم که برای برخی از رستوران‌ها، نوع دیگری از مالیات‌ها نیز اعمال می‌گردد که توضیح آنها بسیار طولانی می‌باشد و در این مقاله جای ندارد.

 

تبصره ماده 100 سال 1403 در مورد رستوران ها _ 2

 تبصره ماده 100 سال 1403 برای رستوران ها چیست؟

در رابطه با تبصره ماده 100 سال 1403 همانطور که پیشتر اشاره کردیم، یک تشویق کننده برای صاحبان مشاغل مختلف می‌باشد. بدین صورت که صاحبان کسب و کارهای مختلف، مانند رستوران‌ها باید ۱۰۰ برابر سقف مالیات همان سال که می‌شود ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان، درآمد داشته باشند. بدین صورت این افراد از ثبت نام اظهارنامه مالیاتی معاف خواهند شد. در واقع اداره مالیات از این روش استفاده می‌کند تا به طور کلی افراد مختلف که صاحب یک کسب و کار هستند را به پرداخت مالیات، تشویق کند.

 

برای استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 برای رستوران‌ها باید چه شرایطی داشته باشیم؟

در صورتی که این سوال برایتان پیش آمده است که شرایط استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 برای رستوران دارها، چیست؟ باید بگوییم که ابتدا شما باید حداکثر ۱۰۰ برابر سقف معافیت مالیاتی یعنی به میزان ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید. پس از آن مورد دیگری که از سوی سازمان مالیات مورد بررسی قرار می‌گیرد این است که به هیچ عنوان بدهی مالیاتی نداشته و در سال‌های گذشته در زمان مقرر مالیات خود را پرداخت کرده باشید.

نکته دیگری که سازمان مالیات آن را بررسی می‌کند، این است که شما نباید در یک سری از مشاغل مانند خدمات تولیدی، استخراج معادن و خدمات بازرگانی فعالیت داشته باشید، در غیر این صورت امکان استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 را ندارید. همچنین اگر قصد استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ را دارید، حتماً باید تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۳ درخواست خود را به صورت کتبی و تایپ شده یا الکترونیکی به اداره مالیات ارسال کنید.

 

بررسی مزایای استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ برای رستوران‌ها

در صورتی که قصد استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 برای رستوران‌ها را دارید باید بگوییم که این تبصره مزایای زیادی دارد که در ادامه، آنها را بررسی می‌کنیم:

  • یکی از مهمترین مزیت‌های استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 این است که دیگر شما نیازی به وارد شدن به مراحل بسیار پیچیده اداره امور مالیاتی را ندارید و با معاف شدن از ارائه اظهارنامه مالیاتی تمام این مراحل برای شما حذف خواهد شد. نکته دیگری که وجود دارد این است که در زمان و هزینه‌های پرداختی از سوی شما صرفه‌جویی بسیار زیادی خواهد شد. بدین صورت می‌توانید از هزینه‌هایی که قرار است برای اداره مالیات پرداخت کنید، در کسب و کار خود استفاده نمایید.
  • علاوه بر موارد ذکر شده از دیگر مزایای استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 این می‌باشد که سرعت پرداخت مالیات، برای شما افزایش پیدا می‌کند. چرا که تمامی مراحل ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی برای شما حذف می‌شود.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره تبصره ماده 100 سال 1403

تبصره ماده 100 سال 1403 در مورد رستوران ها _ 3

شرایط موارد بخشودگی یا معافیت مالیاتی برای استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403

در صورتی که شما شامل موارد بخشودگی یا معافیت مالیاتی هستید باید بگوییم که نمی‌توانید از تبصره ماده 100 سال 1403 استفاده کنید. چرا که این تبصره تنها برای افراد مشمول به پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین شکل متاسفانه شما مجبور هستید که تمامی مراحل پیچیده ثبت اظهارنامه مالیاتی را پشت سر گذاشته و آن را برای اداره امور مالیاتی، ارسال کنید.

 

مراحل استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403

شما در اولین مرحله باید درخواست خود را مبنی بر استفاده از تبصره ماده 100 سال 1403 در سامانه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی، ثبت کنید. برای انجام این کار می‌توانید وارد وب سایت این سازمان شوید. پس از آن تیم تحقیقاتی سازمان مالیات تمام شرایط شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورتی که مشمول به استفاده از این تبصره بودید، تاییدیه برای شما صادر خواهد شد. سپس ابلاغیه مالیات به شکل پیامک یا به صورت کتبی برای شما ارسال خواهد شد و می‌توانید نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

اگر در مورد تبصره ماده ۱۰۰ سال ۱۴۰۳ برای رستوران ها و سایر مشاغل سوالاتی برایتان پیش آمده است، می توانید با تیم پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *